3 KROKI DO ROZWOJU SAMODZIELNOŚCI

1 ZAAKCEPTUJ SAMODZIELNOŚĆ SWOJEGO DZIECKA
Z pewnością kochasz swoje dziecko i troszczysz się o nie najlepiej na świecie. Jesteś dobrym rodzicem i pragniesz zapewnić mu wszystko, co najlepsze. Pamiętaj jednak, że to, co możesz zrobić dla swojego smyka, to także danie szansy na rozwój jego samodzielnych działań. Zaproś dziecko do wspólnej pracy, np. przy nakrywaniu do stołu, zróbcie razem listę zakupów albo powiedz, jaka jest temperatura za oknem i zachęć do samodzielnego wyboru ubrania do przedszkola.

2 POZNAWAJ SWOJE DZIECKO
Każde dziecko jest inne, ma różne marzenia, zdolności, a także możliwości. Pamiętaj, że rodzeństwa także potrafią się diametralnie różnić między sobą, a to najlepszy przykład,
jak ważne jest odpowiednie dostosowanie metod wychowawczych do potrzeb Twojego dziecka.
Nie wymagaj za dużo, nie wymagaj za mało. WYMAGAJ odpowiednio do możliwości.

3 POMAGAJ, WSPIERAJ, ZACHĘCAJ I... OCZEKUJ
Rozwój samodzielności to proces. Twoje dziecko potrzebuje uważnego towarzysza w nabywaniu tej nowej kompetencji. Potrzebuje Ciebie i Twojego wsparcia. Dostrzegaj jego wysiłek, bądź uważny na momenty, gdy potrzebuje zachęty do dalszej pracy, i wskazuj, jak należy wykonać zadanie. Nie mów ogólnikami. Postaraj się dzielić czynności na mniejsze elementy i dawaj wskazówki słowne, gestykulacyjne czy modeluj rozwiązanie (np. pokaż na jednym bucie, jak sznurować sznurowadła, i powiedz „teraz twoja kolej!”).

Bernadetta Legierska